6

WordPress Category Yazısını Kaldırma

Share

WordPress’te link yapısı kategoriler için ön tanımlı olarak “siteadi.com/category/kategoriadı” şeklindedir.  Bu link yapısı uzun olduğu için genelde göze batar. WordPress yönetim panelinden  ise kalıcı bağlantılar kısmındaki yapılandırmada  “category” yazan kısıma başka isimler verilebiliyor ama kökten bu yazı kaldırılamıyor. Bu yazının kaldırılabilmesi için çeşitli yöntemler var.

Mesela .htaccess dosyasından link yapısı düzenlenebiliyor. Ama bu kısımda yapılacak bir yanlış tüm siteyi etkileyeceği için, bilgi sahibi olmayan kişilerde pimi çekilmiş bomba etkisi yaratabilir. Bu yüzden, başlangıç seviyesindeki kullanıcıların da rahat bir şekilde bu yazıdan kurtulmasını sağlayan bir eklenti önereceğim. Gerçi bu eklentiyi ben de aktif olarak kullanıyorum. HTACCESS dosyasında ben de düzenleme yapmadım. (Gerçi bu eklenti bizim yapmamız gereken düzenlemeyi .htaccess dosyasında yapıyor)

Category yazısını kaldıran çok eklenti var ama ben kendi kullanmış olduğum eklentiyi  önereceğim. Eklentinin adı  No Category Base (WPML). Eklentiyi ister  No Category Base (WPML) eklenti sayfasından indirip FTP aracılığıyla eklenti klasörüne yükleyebilir; isterseniz yönetim panelinden eklentiler kısmından yeni eklenti ekle yapıp, eklenti ismini aratarak yükleyebilirsiniz. Yüklemeden sonra tek yapılması gereken eklentinin etkinleştirilmesi. Bunun dışında herhangi bir ek ayara gerek yok.

Yoast SEO ile Category URL kaldırma

Eğer Yoast SEO kullanıyorsanız herhangi bir eklentiye gerek duymadan kolay bir şekilde Category URL’sini kaldırabiliriz. 

Yoast SEO > Search Apperance > Kategoriler kısmına giriyoruz.

Category URLs kısmında Tut olarak seçili olan butonu Kaldır konumuna getiriyoruz.

yoast seo category url kaldirma

Ayar öncesi link yapısı:

Ayar sonrası link yapısı:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]