wp category yazısı kaldırma

WordPress Category Yazısını Kaldırma

WordPress’te link yapısı kategoriler için ön tanımlı olarak “siteadi.com/category/kategoriadı” şeklindedir.  Bu link yapısı uzun olduğu için genelde göze batar. WordPress yönetim panelinden  ise kalıcı bağlantılar kısmındaki yapılandırmada  “category” yazan kısıma başka isimler verilebiliyor ama kökten bu yazı kaldırılamıyor. Bu yazının kaldırılabilmesi için çeşitli yöntemler var.

Mesela .htaccess dosyasından link yapısı düzenlenebiliyor. Ama bu kısımda yapılacak bir yanlış tüm siteyi etkileyeceği için, bilgi sahibi olmayan kişilerde pimi çekilmiş bomba etkisi yaratabilir. Bu yüzden, başlangıç seviyesindeki kullanıcıların da rahat bir şekilde bu yazıdan kurtulmasını sağlayan bir eklenti önereceğim. Gerçi bu eklentiyi ben de aktif olarak kullanıyorum. HTACCESS dosyasında ben de düzenleme yapmadım. (Gerçi bu eklenti bizim yapmamız gereken düzenlemeyi .htaccess dosyasında yapıyor)

Category yazısını kaldıran çok eklenti var ama ben kendi kullanmış olduğum eklentiyi  önereceğim. Eklentinin adı  No Category Base (WPML). Eklentiyi ister  No Category Base (WPML) eklenti sayfasından indirip FTP aracılığıyla eklenti klasörüne yükleyebilir; isterseniz yönetim panelinden eklentiler kısmından yeni eklenti ekle yapıp, eklenti ismini aratarak yükleyebilirsiniz. Yüklemeden sonra tek yapılması gereken eklentinin etkinleştirilmesi. Bunun dışında herhangi bir ek ayara gerek yok.

Eklenti öncesi link yapısı:

 

 

 

Eklenti sonrası link yapısı:

 

 

salih

hazırlanıyor...

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir