Linux help ve man komutu

linux man help komutu

Linux help komutu

Help komutu yani yardım komutu, bilgi almak istenilen komut ile ilgili bilgiler sunar. Yardım almak istenilen komuttan sonra  –help yazarak komutla ilgili bilgilere erişebilir.

Kullanımı:

<komut> --help

Ben örnek olarak paket yöneticisi komutu olan apt ile help komutunu denedim. Çıktıya baktığımız zaman apt komutunun nasıl kullanılacağı bilgisinin yanı sıra, birlikte kullanılan komutlar ve açıklamaları da yer almakta. apt --help

linux help komutu

Linux man komutu

man komutu, detaylı dokümantasyon sunan komuttur. Komutlar ile ilgili çok detaylı bilgiler edinilebilir. Komut çalıştırıldıktan sonra, devam eden bilgileri görüntülemek için boşluk (space) tuşuna, dokümandan çıkmak için ise Q tuşuna basmak gerekmektedir.  Dokümanda yer alan bilgiler İngilizce’dir.

Kullanımı:

man <komut>

linux man komutu

Dokümanlar /usr/share/man/ dizininde bulunmaktadır. Burada 8 adet man klasörü daha bulunmaktadır. (man1, man2,…,man8). Bu klasörlerde türlerine göre kılavuzlar ayrılmışlardır. Kullanmış olduğumuz kılavuzun hangi man klasöründe bulunduğunu öğrenmek için whatis komutu kullanılır.

whatis <komut>

Örneğin apt komutu için:

salih@altuntas:~$ whatis apt
apt (8)              - command-line interface

Çıktıda parantez içerisinde yer alan numara man klasörünün numarasını vermektedir. Bu çıktıya göre apt ile ilgili kılavuz man8 klasöründe yer almaktadır.

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir