Huawei eNSP (Enterprise Network Simulator)

huawei ensp indir

Huawei eNSP, Huawei network cihazlarını simule etmek için kullanılan bir programdır. Bu program sayesinde Huawei marka router, switch, WLAN ve firewall cihazları ile topoloji oluşturulabilmekte ve konfigürasyonlar yapılabilmektedir.

Bende blogumda paylaşacağım Huawei router ve switch yapılandırmalarını bu programdan yapacağım. Şimdi gelelim bazı notlara.

Program sadece Windows işletim sisteminde çalışmaktadır. Daha önceden Huawei’nin sitesinde bu program indirilebilirken, şu an itibari ile indirilme yapılamamakta. (Amerika’nın Huawei ambargosundan dolayı böyle bir karar alındığı söyleniyor. Artık ne kadar doğrudur bilemiyorum.) İlerleyen zamanlarda tekrardan program kullanıma sunulur mu, bu konu da muamma. Bundan dolayı bende programı indirdikten sonra buluta yükledim. Böylece hem elimde yedek olacak hem de sizler bu programı indirebilir olacaksınız.

Programı kurmadan önce 3 tane programı kurmak gerekiyor;

1- Oracle Virtual Box 5.2.30

2- Winpcap 4.1.3

3- Wireshark

Programın Oracle Virtual Box 5.2.30 ve Winpcap 4.1.3 sürümlerini ile daha stabil çalıştığı söyleniyor. Bundan dolayı ilgili sürümleri kurmak daha iyi olacaktır. Wireshark için ise herhangi bir sorun yok; son sürümü kurabilirsiniz. Bu 3 programında indirme linkleri bulunduğu için ayrıca link paylaşmayacağım.

Huawei eNSP programını ise buradan indirebilirsiniz : Huawei eNSP indir

Huawei HCIA konularına ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz : Huawei HCIA

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 4]

Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir