Linux cp komutu (dosya/dizin kopyalama)

linux cp komutu

Linux dosya kopyalama

Linux’ta dosya veya dizin kopyalamak için cp komutu kullanılır. Kopyalama işlemi için cp komutundan sonra kaynak dizin/dosya ve hedef dizin/dosya belirtilir. Ana komut yapımız aşağıdaki gibidir.

cp [kaynak dosya] [hedef dizin]

Örnek olarak masa üstü dizininde bulunan Ankara isimli dosyayı Belgeler dizinine kopyalayacağım. Home dizininde olduğum için kaynak dizini belirtmem gerekecek. Ardından da hedef dizini belirteceğim.

cp Masaüstü/Ankara Belgeler/

linux cp komutu

Birden fazla dosyayı kopyalamak için ise cp komutunun devamında birden fazla kaynak belirtmek yeterlidir. Örnek olarak Cankaya ve deneme isimli dosyaları Belgeler dizinine kopyalayacağım.

linux cp komutu (dosya kopyalama)

İki örnekte de dosyaları hedef dizine kopyaladık. Yalnız kopyalama yaparken hedef dizinde aynı isimde dosya var mı yok mu kontrol etmedik. Hedef dizinde aynı isimde dosya olup olmadığı kontrol etmek için -i parametresi kullanılır. Bu parametre kullanıldığında, hedef dizinde aynı isimde dosya varsa üzerine yazılıp yazılmaması ile ilgili bir uyarı gelecektir. Y harfi ile üzerine yazılmasını onaylayabilir ya da N harfi ile bu işlemi iptal edebilirsiniz.

linux cp komutu -i parametresi

Linux dizin kopyalama

Dizin kopyalamak için yine cp komutunu kullanacağız fakat bunu yapmak için -r parametresinden kullanmamız gerekecek. Komut yapımız aşağıdaki gibidir.

cp -r [kaynak dizin] [hedef dizin]

Örnek olarak Masaüstü dizinini Belgeler dizinine kopyalayacağım.

linux dizin kopyalama

Linux dosya ve dizin kopyalama için temel kullanımına bu yazımızda değinmiş olduk. Komut hakkında daha fazla detay görmek için cp --help ve man cp komutlarından yardım alabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 3.8]

Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

One thought on “Linux cp komutu (dosya/dizin kopyalama)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir