Linux wc ve sort komutu

linux wc ve sort komutu

Linux’ta wc (word count) komutu dosyada bulunan satır sayısını, kelime sayısını ve karakter sayısını çıktı olarak verir.

linux wc komutu

Örnekte Ankara isimli dosyada bulunan satır, kelime ve karakter sayısı görülmektedir. Çıktıda soldan sağa doğru okuma yapılır. İlk sayı satır sayısını, ikinci sayı kelime sayısını ve üçüncü sayı da karakter sayısını belirtir. Şunu da belirtmekte fayda var: karakter sayısı hesaplanırken sadece dosya içinde bulunan harf, rakam ve özel karakterlerin sayısı hesaplanmaz; hesaba satır sayısı ve boşluk sayısı da eklenir. Karakter sayısı denilince genelde harf sayısı ile karıştırılıyor, bu detaya dikkat edilmeli.

wc komutu ile kullanılabilecek bazı parametreler:

-c karakter sayısını gösterir
-l satır sayını gösterir
-w kelime sayısını gösterir

sort komutu

sort komutu ile satırlar sıralı bir şekilde yazdırılabilir. Herhangi bir parametre ile kullanılmadığında A-Z harfleri arasında ve 1-9 rakamları arasında sıralama yapar.

linux sort komutu

sort komutu -r parametresi ile tersten sıralama yapar. Yani Z-A arası ve 9-1 arası sıralama yapar.

linux sort -r komutu

Şimdi de içine sayı olan bir dosya için sort komutunu kullanalım. Komutu kullanmadan önce cat komutu ile dosyanın içine bir bakalım.

linux sort komutu

Rastgele sayılardan oluşturduğum sayilar isimli dosyada, sıralama yaptığımda sıralamanın 1-9 arası yapıldığını fakat sıralamanın nümerik olmadığını fark etmişsinizdir. Eğer sıralamanın nümerik olması isteniyorsa -n parametresinin kullanılması gerekir. sort -n dosyaAdı

linux sort -n komutu

wc komutu ve sort komutunun genel kullanımına inceledik. Komutların diğer parametrelerini görmek için wc --help ve sort --help komutlarından yardım alabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir