Google arama sonuçlarında haber sitelerinden kurtulmak

Google arama sonuçlarında haber sitelerinden kurtulmak
By Genel
Haz 12

Google arama sonuçlarında haber sitelerinden kurtulmak

Hani her milletin bir kurtuluş ya da zafer günü vardır ya, belki biz internet kullanıcıları da bir gün kurtuluşa erip “Internetin çöp içeriklerden kurtuluşu” şeklinde yıl dönümleri saymaya başlarız.  Tabii o günleri görürmüyüz bilmem ama en azından şimdilik bireysel olarak kendimizi az da olsa çöp içeriklerden uzaklaştırabiliriz.

Hatırlarsınız, önce birileri web sitelerinin her tarafına reklam koyarak insanların sinirlerini bozmaya ve kendilerine bol bol sövdürmeye başlamıştı.İş öyle bir noktaya gelmişti ki sayfa içerisinde bir yerlere tıklamaya korkar olmuştuk. Sonra yüreğinde özgürlük ateşi yanan genç dimağlar buna reklam engelleme (adblock) eklentileri geliştirerek çözüm bulmuştu. Bu özgürlük ateşi çığ gibi büyüme başlamış ve tarayıcılar da bu akıma dahili reklam engelleme hizmetleriyle destek olmuşlardı.

Kullanıcılar bir nebze olsun rahatlamış, “oh be, dünya varmış” şeklinde düşünmeye başlamıştı. Her şey güzel olacak diye sevinen kullanıcılar ise son darbeyi haber sitelerinden yiyecekti: alakalı alakasız her Google aramasında haber sitelerinin bağlantılarını görecek ve bunlara tıklayacaktı ama hiçbir bilgi edinemeden, aradığı soruya cevap bulamadan sayfalar arasında dolanacaktı. Derken bir gün…

Yazının girizgahını okuyunca “ne diyo lan bu değişik” şeklinde düşünmüş olabilirsiniz. Lafı bu kadar uzatmak istemezdim ama malum haber siteleri insanı kafayı yediriyor. Neyse, siz de bana sövmeye başlamadan asıl konuya gireyim.

Bu konuda bizleri kurtarabilecek birçok eklenti var ama ben sizlere uBlacklist isimli eklentiden bahsedeceğim. Kullanacağımız eklenti Google arama sonuçlarında bulunan siteleri engelleyen bir eklenti. Böylelikle istemediğimiz siteler Google aramalarında ilk sırada yer alsa bile bizim için yok hükmünde olacaktır. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz: uBlacklist

Eklentiyi kurduktan sonra ister eklenti ayarlarından isterseniz de Google arama sonuçlarından engellenecek siteyi belirleyebilirsiniz.

Google arama sonuçlarından site engellemek

Google’de yaptığımız arama sonuçlarından siteleri engelleyebiliriz. Site bağlantılarının yanında “bu siteyi engelle” şeklinde bir bağlantı olacaktır. Bu bağlantıya tıkladığınızda küçük bir pencere açılacaktır. Açılan pencereden Block butonuna tıklayarak engelleme işlemini yapabilirsiniz.

ublacklist site engelleme

UBlocklist ayarlarından listeye engellenecek adresleri ekleme

Diğer bir yöntem ise uzantının ayarlar kısmından eklemek. Tarayıcının ayarlar kısımından Uzantılar kısmını seçiyoruz : Google Chrome için link chrome://extensions/  uBloacklist uzantısının Ayrıtılar kısmına tıklıyoruz.

ublocklist chrome extentions

Buradan Uzantı Seçeneklerini seçiyoruz.  direkt ayarlara gitmek için chrome://extensions/?options=pncfbmialoiaghdehhbnbhkkgmjanfhe

ublocklist chrome extentions options

Açılan pencerede engellenen adresler görünecektir. Bu kısımdan hem yeni siteler ekleyebilir hemde engelden kaldırmak istediğiniz adresleri kaldırabilirsiniz.

ublocklist chrome extentions blocklist

Artık bundan sonrası tamamen kişisel tercihlerinize göre şekillenecektir. Ben birkaç tane daha haber sitesi linkini buraya ekliyorum. Kopyala yapıştır yaparak listeye ekleyebilirsiniz.

*://www.ahaber.com.tr/*
*://www.aspor.com.tr/*
*://www.aksam.com.tr/*
*://www.cumhuriyet.com.tr/*
*://www.cnnturk.com/*
*://www.fotomac.com.tr/*
*://www.haberturk.com/*
*://www.haber7.com/*
*://www.haberler.com/*
*://www.hurriyet.com.tr/*
*://www.milliyet.com.tr/*
*://www.ntv.com.tr/*
*://www.sabah.com.tr/*
*://www.sozcu.com.tr/*
*://www.trthaber.com/*
*://www.takvim.com.tr/*
*://www.yeniasir.com.tr/*
*://www.yenicaggazetesi.com.tr/*
*://www.star.com.tr/*
*://www.yeniakit.com.tr/*
*://www.yenisafak.com/*
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Author: Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

Comments (10)

 1. Anonim May 05 2021 - 15:49

  Hiç huyum değildir internette biryere bir yazı yazmak. Ancak internetin en büyük pisliği olan haber sitelerinin platformuma erişimlerini engelleyecek bu harika seçeneği sunduğunuz için bir istisna yapmaya karar verdim. Umarım günün birinde haber siteleri adı altındaki clickbait sitelerinin tamamından kurtulacak bir yöntem bulunur. Saygılar

  • Salih ALTUNTAŞ May 07 2021 - 13:07

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Kutlu May 07 2021 - 20:16

  Aradığım güzelliği burada buldum. Teşekkürler

  • Salih ALTUNTAŞ May 10 2021 - 12:38

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

 3. kadir Tem 22 2021 - 11:33

  teşekkür ederim haber siteleri için de ileride kullanabilirim ama ben kitapseç sitesini engellemek için kullanacağım kitap aradıkça karşıma çıkıyor o siteden asla alışveriş yapmamak için böyle bir yöntem uygulamak istedim.

  • Salih ALTUNTAŞ Tem 24 2021 - 11:19

   Rica ederim. Engellenecek site tabii ki kişiden kişiye değişir. Açıkçası benim için bu sıralamada en başta haber siteleri yer alıyor.

 4. Ahmet Eki 02 2022 - 13:25

  Mobil için yokmu

  • Salih ALTUNTAŞ Eki 18 2022 - 21:43

   Mobil için var mı bilmiyorum.

 5. Bugra Eki 22 2022 - 17:55

  Sen Adamsin ya

  • Salih ALTUNTAŞ Eki 28 2022 - 20:39

   eyvallah

Leave your Comment