Deepin OS İncelemesi

deepin os inceleme

Deepin OS’ye merhaba!

Windows’un bitmek bilmeyen saçmalıkları ve güncellemeleri yüzünden farklı işletim sistemi arayışına geçtim. Son 1 ayım bilgisayara işletim sistemi yüklemek ve denemek ile geçti desem yeridir. Linux‘un çeşit çeşit dağıtımlarını denedim; kimisinin arayüzü güzeldi ama kullanımı hoşuma gitmedi, kiminin ise kullanımı güzeldi ama arayüzü iyi değildi, kimisinin uygulama kütüphanesi geniş değildi. Kullandıklarım arasında sadelik ve hız bakımından en çok Elementary OS’yi sevmiştim fakat onda da masa üstüne hiçbir şey eklenememesinden dolayı alışamadım.  Hem Elementary‘nin arayüzü gibi olacak hem de Windows gibi kullanabileceğim bir dağıtım ararken Deepin OS ile karşılaştım. Çinli Wuhan şirketi tarafından geliştirilen ve son kullanıcı odaklı olan bu Linux dağıtımını şimdilik sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Aşağıdaki videoda da dağıtımın kısa bir incelemesini yaptım. Videoda, kafanızdaki soruların birçoğuna cevap alabileceğinizi düşündüğüm için ayrı bir inceleme yazısı oluşturmayacağım.

https://youtu.be/BiqoNjCX4Bw

Deepin kurulumu yaparken dikkat!

Kurulum nasıl yapılır kısmına hiç girmeyeceğim. Çünkü bununla ilgili çok fazla video var. Kurulum yaparken tek dikkat etmeniz gereken nokta şu; diğer dağıtımlarda kurulum yaparken kurulum yapılacak alan seçildiğinde ne kadar alan kullanmak istediğinizi seçiyorsunuz. Fakat bunda böyle bir durum söz konusu değil. Kurulacak diski seçtikten sonra kur butonuna basınca herhangi bir onay istemeden direkt kurulama başlıyor. Bu şekilde kurulum yaptığını bilmediğim için ben de Windows kurulu alanı seçtim, Deepin OS kurulacak alanı belirlemeyi beklerken çat diye kuruluma başladı ve eldeki Windosw’tan da oldum (Windows’u tekrar kurdum ama güncellemeler ile boğuşuyorum, çekilecek dert değil) Kuruluma başlamadan önce ne kadar alanda Deepin kullanmak istiyorsanız önceden diski oluşturun ve kurulum yaparken belirlediğiniz diski seçmeyi atlamayın. Sonra çok uğraşırsınız.

ISO dosyasını Deepin OS  resmi siteden indirmek uzun sürüyor, bu yüzden Source Forge sitesinden indirdim. Sanırım sunucular Çin’de olduğu için indirme yavaş kalıyor. Source Forge sitesiyle neredeyse 10 kat hız farkı var, bunu da belirteyim. Ayrıca Deepin’in kendi uygulama marketinden de uygulama yüklemek uzun sürüyor. Şu ana kadar kullandığım dağıtımlar arasında indirme hızı olarak en yavaş dağıtımın Deepin OS‘de olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Ayırca en fazla kaynak tüketen sürümlerden bir tanesi olduğunu da belirtmekte fayda var.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

2 thoughts on “Deepin OS İncelemesi

  1. Bir süredir kullanıyorum ve tek problemim bluetooth u çalıştıramamam.Bunun dışında her şey on numara.Yapmışlar herifler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir