Ubuntu Photoshop CS6 Kurulumu

GNU/Linux dağıtımı olan Ubuntu‘da Adobe Photoshop CS6 kurulumunu yapacağız. Kurulumu her ne kadar Ubuntu üzerinde yapmış olsam da tüm GNU/Linux dağıtımlarında aynı yöntem ile kurulum yapılabilir.

Kurulum işlemini PlayonLinux programı sayesinde çok kolay bir şekilde yapacağız.

Terminali açıp öncelikle paketleri güncelliyoruz.

sudo apt update

Ardından Play on Linux programını yüklüyoruz.

sudo apt install playonlinux

Kurulum tamamlandıktan sonra programı açıyoruz.

Uygulama kur alanına tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi kategoriler geliyor.

ubuntu_playonlinux_photoshop

Bu kategorilerden Grafik alanını seçiyoruz ve karşımıza kurulabilecek olan grafik programları listeleniyor. Buradan Adobe Photoshop CS6 seçiyoruz.

ubuntu photoshop cs6 install

Bundan sonraki kısımlarda programın kurulum dosyasını isteyecek ve kurulum dosyasını seçtikten sonra Windows’tan alışkın olduğumuz gibi ileri>ileri yaparak programı kuracağız. Programın kurulum dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

> Adobe Photoshop CS6 indir

Ayrıca aşağıdaki videodan da kurulum aşamalarını daha detaylı görebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

6 thoughts on “Ubuntu Photoshop CS6 Kurulumu

 1. eğer birden fazla windows uygulamaı kullanılacaksa playonlinux mantıklı olabilir lakin sadece photoshop için wine ile kurulum yapmak yeterli olacaktır. Çünkü playonlinux ile sadece photoshop çalıştırmak gereksiz kaynak tüketimine sebep olacaktır.

 2. Salih Bey merhaba,

  Yeni bir Linux kullanıcısıyım. Aslında Photoshop ile de çok işim olmuyor ama işimin olduğu kadarlık kısmını Photoshop ile yapmaya alıştım. Sizce Photoshop CS6 mı kurmalıyım yoksa GİMP kurup geçsem mi? Aslında herkes GİMP tavsiye ediyor ama az da olsa Photoshop bilgim var bir ara kurdum ve GİMP bana çok yabancı geldi. Alışabilir miyim korkusu var. Stabillikten yana sıkıntı yaratır mı bana CS6 yoksa hiç bulaşma GİMP alternatifi varken onunla mı devam et dersiniz. Bu arada Ubuntu 20.10 sürümünü kullanıyorum.

  1. Merhaba Adnan Bey,
   GIMP, Linux dünyasının Photoshop’u görülüyor ve genelde bunu kullanıyorlar. Windows kullanırken de ücretsiz bir yazılım olduğu için GIMP’i kurmuş ve alışamamıştım. Linux kullanmaya başlayıncaya da kurdum ama bir türlü alışamadım. Olay tamamen alışkanlık ile alâkalı.
   CS6 için de stabillik korkunuz olmasın. Rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

 3. donanımım eski ve işletim sistemi de bu durumu baya baya etkiliyor bu nedenle ubuntu kuracağım daha performanslı olsun diye crackli versiyonu bulup gösterseniz daha iyi olabilir 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir