Wordpress tema Türkçeleştirme

WordPress tema Türkçeleştirme

10Wordpress tema Türkçeleştirme : WordPress’te PoEdit programı vasıtasıyla kolay bir şekilde tema içeriğini Türkçe’ye çevirebiliriz. Öncelikle, web arayüzünden ya da FileZilla programı kullanılarak blogdaki tema bulunmalı.  (dizin yolu : public_html/wp-content/themes)

 • Sonra, kullanılan tema seçilerek languages klasörüne girilmeli ve .pot uzantısı ile biten dosya indirilmeli.

 • Ardından PoEdit programını çalıştırıyoruz ve Aç butonuna bastıktan sonra indirdiğimiz .pot uzantılı dosyayı seçiyoruz. Dosyamız açıldıktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan “Yeni Çeviri Oluştur” butonuna tıklıyoruz. Burada hangi dilde çeviri yapılacaksa seçiyor ve tamama basıyoruz.  Bu işlemleri yaptıktan sonra sayfada kaynak metin ve çeviri metni olmak üzere iki alan oluşuyor. Burada tercümesini yapmak istediğimiz kelimeyi seçiyoruz ve alt kısımda bulunan ÇEVİRİ alanında çevirimizi yapıyoruz. Bu şekilde tek tek çeviri işlemlerini tamamlıyoruz.

 • Çeviri işlemi bittikten sonra Dosya>Farklı Kaydet işlemini yapıyoruz. İşlem sonunda  tr_TR.mo ve tr_TR.po adında iki tane dosya oluşacak.

 • Son olarak oluşturmuş olduğumuz bu dosyaları kullandığımız temanın dil klasörüne (languages) atacağız ve işlemimiz bitmiş olacak. WordPress panel dili Türkçe ise tema dili de otomatik olarak Türkçe’ye dönüşecektir.

GÖNDERİYİ PAYLAŞ

YORUMLAR

 • Merhaba,
  benim kullandığım temada Projeler diye bir bölüm var bu sayfada herhangi bir proje ürününe girdiğin zamansağ bölümde Project Description : diye bir yazı var ne yaptımsa ne ettimse bu yazıyı Türkçeleştiremedim. Site adresinden bakıp görebilirsiniz. Sizce bu nereden değiştiriliyordur?

  Cevapla

  • Merhaba, web sayfanızda projeler bölümünde böyle bir şey ile karşılaşmadım. Tam olarak hangi sayfa olduğunu söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım. Bir de şöyle bir durum var: temayı yapan kişi tüm sayfalarda bulunan içeriği dil dosyasına eklememiş olabilir. Böyle bir durumda ilgili sayfa bulunup düzeltme yapılabilir.

   Cevapla

Yorum Bırak