WordPress tema Türkçeleştirme (POEdit)

wordpress tema türkçeleştirme poedit programı

WordPress’te tema nasıl Türkçeleştirilir, WordPress tema Türkçeleştirme işlemleri nasıl yapılır?

WordPress’te tema Türkçeleştirme için yapılabilecek çeşitli yolla var. Bunlardan bir tanesi, temanın PHP sayfalarında değiştirmek istediğimiz ilgili kısımları bulup gerekli düzenlemeyi yapmak. Diğeri ise direkt olarak çeviri dosyası üzerinde çalışarak dil dosyası oluşturmak. Birinci ve ikinci yöntem ile ilgili detayları, yazının son kısmında bulunan videoda paylaştım. Birinci yöntem yerine genelde ikinci yöntemi kullandığım için yazıda PO Edit programı ile WordPress tema Türkçeleştirme kısmına değineceğim.

WordPress’te PoEdit programı vasıtasıyla kolay bir şekilde tema içeriğini Türkçe’ye çevirebiliriz. Öncelikle, web ara yüzünden ya da FileZilla programı kullanılarak blogdaki tema bulunmalı.  (dizin yolu : public_html/wp-content/themes)

Sonra, kullanılan tema seçilerek dil klasörüne girilmeli (klasör ismi lang veya languages olabilir) ve .pot uzantısı ile biten dosya indirilmeli.

poedit ile tema türkçeleştirme, poedit kullanımı

Ardından PoEdit programını çalıştırıyoruz ve Aç butonuna bastıktan sonra indirdiğimiz .pot uzantılı dosyayı seçiyoruz. Dosyamız açıldıktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan Yeni Çeviri Oluştur butonuna tıklıyoruz. Burada hangi dilde çeviri yapılacaksa seçiyor ve tamama basıyoruz.  Bu işlemleri yaptıktan sonra sayfada kaynak metin ve çeviri metni olmak üzere iki alan oluşuyor. Burada tercümesini yapmak istediğimiz kelimeyi seçiyoruz ve alt kısımda bulunan ÇEVİRİ alanında çevirimizi yapıyoruz. Bu şekilde tek tek çeviri işlemlerini tamamlıyoruz.

poedit ile tema türkçeleştirme, poedit kullanımı

Çeviri işlemi bittikten sonra Dosya> Farklı Kaydet işlemini yapıyoruz. İşlem sonunda  tr_TR.mo ve tr_TR.po adında iki tane dosya oluşacak.

poedit ile tema türkçeleştirme, poedit kullanımı

Son olarak oluşturmuş olduğumuz bu dosyaları kullandığımız temanın dil klasörüne (languages) atacağız ve işlemimiz bitmiş olacak. WordPress panel dili Türkçe ise tema dili de otomatik olarak Türkçe’ye dönüşecektir.

poedit ile tema türkçeleştirme, poedit kullanımı

 

Görüldüğü üzere çok kolay bir şekilde çeviri işlemleri yapılabiliyor. Tek sorun çeviriyi yapmak olacak 🙂

Ayrıca aşağıdaki videodan da izleyerek işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

2 thoughts on “WordPress tema Türkçeleştirme (POEdit)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir