Cisco VTP (Vlan Trunking Protocol)

Cisco VTP (Vlan Trunking Protocol)
By Cisco RS
Eyl 16

Cisco VTP (Vlan Trunking Protocol)

VTP (VLAN Trunking Protocol) Cisco tarafından geliştirilen ve Cisco’ya özel bir protokoldür. Bu protokol sayesinde, bir switchte oluşturulan VLAN’lar diğer switchler ile  paylaşılır. Özellikle çok fazla switch ve VLAN’ın olduğu durumlarda zamandan tasarruf sağlar.

VTP’de Server, Transparent ve Client mod olmak üzere üç tane mod bulunmaktadır ve tüm switchler varsayılan olarak Server moddadır.

Paylaşılan veriler sadece VLAN ID ve VLAN ismidir. Portların access ve trunk gibi durumları paylaşılmaz.

> Server mod : istenildiği gibi VLAN oluşturma ve silme işlemleri yapılabilir. Transparent mod ve client moddaki switchlerden etkilenmez. Client moddaki switche veri gönderir.

> Transparent mod : Diğer moddaki switchler ile VLAN bilgilerini alma-gönderme gibi işlemi yoktur, yani bağımsızdır. VLAN oluşturma ve silme işlemleri yapılabilir.

> Client mod : Sadece Server modda bulunan switchten gelen veriler bulunur. Herhangi bir şekilde VLAN silme ya da ekleme yapılamaz.

Küçük bir örnekle yapılandırmayı yapalım.

VTP vlan trunk protocol

Switchte config moda giriyoruz. Yapacağımız işlem çok basit; vtp mode ayarını belirleyip domain adı ve parola belirliyoruz. (Yapılan domain adı ve parola tüm switchlerde aynı olmalı)

Server modda olacak switch için yapılan yapılandırma:

server(config)#vtp mode server
server(config)#vtp domain deneme
server(config)#vtp password 12345

Diğer switchlerde vtp modu istediğimiz şekilde yapıp gerekli domain adı ve parolayı yazıyoruz.

vtp transparent mode

vtp client mode

Şimdi server modda olan switchte VLAN 10 ve 20 oluşturup diğer switchlerdeki durumlara bakalım.

Transparent modda olan switchte herhangi bir şey yokken, client modda olan switchte serverdan gelen VLAN’lar eklendi. Transparent modda ekleyeceğim VLAN’lar diğer switchleri etkilemeyecek. Client modda olan switchte VLAN eklemeye veya çıkarmaya çalıştığımızda bakalım neler olacak.

Görüldüğü gibi VLAN eklemeye veya çıkarmaya çalıştığımda Client modda olduğu için VLAN konfigürasyonunun yapılamayacağına dair uyarı geldi. Eğer client modda olan bir swtichte VLAN eklemek ya da çıkarılmak isteniyorsa, switchin modu transparent yapılmalı.

show vtp status komutu ile switchlerdeki VTP durumuna, show vtp password komutu ile de VTP yapılandırmasında kullanılan parolaya bakılabilir.

show vtp status

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Author: Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

Leave your Comment