Ubuntu Apache, phpMyAdmin ve mySQL kurulumu

Ubuntu Apache, phpMyAdmin ve mySQL kurulumu

GNU/Linux çekirdeğini kullanan Ubuntu ve Debian tabanlı dağıtımlarda  localhost kurulumu yapılması ve bunun üzerinde phpMyAdmin ve MySQL çalıştırılmasını adım adım yapacağız. İşlemleri  terminal(uç birim)den yapacağız. Kısa ve kolay bir şekilde kurulumu tamamlayacağız.

Öncelikle şunu belirteyim; komutlar kullanıldıktan sonra kurulumun yapılması için Türkçe kullananlar içim E/H (evet/hayır) seçeneği, İngilizce kullananlar için Y/N(yes/no) seçeneği çıkacaktır. Ben Türkçe kullandığım için E harfini kullanarak onay verdim. Sizde kullandığınız dile göre harfi kullanıp onay vermeniz gerekecektir.

Ubuntu Apache Web Server kurulumu

PhpMyAdmin ve mySQL kullanabilmek için, ilk önce Apache Web Server kurmak gerekiyor. Bunun için şu komutu kullanacağız.

sudo apt-get install apache2

Kurulum işlemi bittiğinde, tarayıcıda arama barına localhost yazdığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü alıyorsak kurulum başarı ile tamamlanmış demektir.

Ubuntu PHP ve mySQL kurulumu

Apache kurduktan sonra sıra geldi PHP ve mySQL kurulumuna. Yine adım adım acele etmeden devam ediyoruz 🙂

sudo apt-get install php

sudo apt-get install php-mysql

sudo apt-get install mysql-server

MySQL server kurulurken bizden root parolası oluşturmamız istenecek. Bu parolayı daha sonra phpMyAdmin kurulumunda da kullanacağımız için basit bir parola koymakta fayda var.

İşlemler bittikten sonra sunucumuzu yeniden başlatmamız gerekecek. Aşağıdaki komut ile sunucumuzu yeniden başlatıyoruz ve artık sunucumuz hazır!

sudo /etc/init.d/apache2 restart

Ubuntu phpMyAdmin kurulumu

Apache, PHP ve mySQL kurduktan sonra sıra geldi phpMyAdmin kurulumuna. phyMyAdmin kurulumu yaptıktan sonra sunucumuzda veritabanı işlemleri yapabilir duruma geleceğiz.

sudo apt-get phpmyadmin

Komutu girdikten sonra aşağıdaki gibi yapılandırma sayfası karşımıza gelecek.

Burada apache2 sunucusu ön tanımlı olarak tanımlanmış ve bizde apache sunucu kurduğumuz için tamam seçeneğini seçip bir sonraki işleme geçeceğiz. Bu arada seçenek değiştirme işi TAB tuşu ile yapılıyor. TAb tuşuna basıp Tamam yazısının üzerine gelince entere basıp bu işimizi bitiriyoruz.

Daha sonra dbconfig sayfası açılacak ve yine eveti seçip ilerliyoruz.

Daha sonra karşımıza veritabanı için parola ekranı gelecek. mySQL server kurarken oluşturmuş olduğumuz parolayı giriyoruz. (Ben size basit ve akılda kalıcı olan parola koyun demiştim değil mi 🙂 )

Ve kurulum bitti. Şimdi tarayıcınızda arama barına localhost/phpmyadmin yazdığınızda phpmyadmin sayfasının açılacağını düşünüyorsunuz değil mi? Bakalım oluyor muymuş?

Yapmamız gereken son bir işlem daha var. Aşağıdaki konutu girdikten sonra phpmyadmin hazır hale gelecektir.

sudo ln -sf /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin

Ve artık kurulum işlemleri bitti. Bundan sonra PHP sayfalarını çalıştırabilecek ve veri tabanları oluşturabileceğiz.

GÖNDERİYİ PAYLAŞ

Yorum Bırak