Person of Interest

Vaovvvv dostum. Uzun bir serüvenin ardından, dizinin etkisi üzerinden geçmeden dizi hakkında iki kelam edeyim. Daha önce adını sağda solda görmüş olduğum için ve yüksek beğenilme oranından dolayı izlenecek diziler sıralamamda üst sıralarda bulunan Person of Interest dizisini sonunda bitirdim. Zaman zaman büyük merak uyandırıp günde 7 bölüm izleten, zaman zaman heyecanını kaçırıp araya günlerin girmesini sağlayan ve mutsuz son ile biten diziye kısa bir giriş yapayım.

Person of Interest dizi konusu

ABD’de terör saldırılarını önceden tespit edebilmek ve terör saldırganlarını engelleyebilmek için Makine (Machine) adı verilen bir yapay zeka geliştirilir. Başta kameralar olmak üzere tüm elektronik cihazlara erişim ve kontrol yetkisine sahip olan bu yapay zeka; geliştiricisi Finch tarafından sadece terör olaylarını engellemek için değil, sıradan insanların başına gelebilecek kötülükleri de engellemek adına devletin haberi olmadan gizlice kullanılır. Suç işleyebilecek ya da suça kurban gidebilecek kişi hakkında sosyal güvenlik numarası oluşturan Makine’nin yardımı ile Finch ve ortağı Reese, kötü olayların engellenmesi için uğraşırlar ve çoğunlukla başarılı olurlar. Dizinin ilerleyen bölümlerinde, başka bir yapay zeka ve yeni karakterlerin hikayeye katılmasıyla dizi bambaşka bir hale bürünür.

Görüşlerim:

Finch ve Reese‘nin yanına, ilerleyen bölümlerde Lionel, Carter, Root ve Shaw isimli karakterler de eklenir. Makinenin yardımıyla her türlü olayları çözen ve başlarına gelen her türlü beladan kurtulan ekibin hikayesi bir müddet sonra sıkmaya başlasa da (çünkü her zaman işleri yoluna koyabileceklerini bildikten sonra pek heyecan kalmıyor); Samaritan isimli yeni bir yapay zekanın devreye girmesi ve iki yapay zekanın birbiri ile savaşması  dizeye yeni bir yön ve heyecan veriyor. Bundan dolayı dizinin bir ara rutine bağlaması ve sıkıcı hale gelmesinden dolayı, diziyi izlemeyi bırakmayı düşünenler var ise kesinlikle devam etmelerini ve sonuna kadar izlemelerini tavsiye ediyorum. Zaten 4. ve 5. sezona kadar gelenler ne dediğimi ve ne hissettiğimi az-çok anlamıştır 😉 (4. sezonun son bölümü ve 5. sezonun son bölümü ise efsaneydi bence)

Yeni bir dizi arayışında olanların kesinlikle diziyi izlemelerini tavsiye ediyorum. Son olarak, güle güle Finch, Bay Reese, Dedektif Carter, Dedektif Lionel, psikopat Root ve sosyopat Shaw…

Gönderiyi paylaş - - - >

Yorum bırak