Merhaba 2019

Hadi günleri anlarım, arkasından süvari birliği koşturuyor da; yıllara ne oluyor? Yıllar da günler gibi hızlıca akıp gidiyor. Gözümüzü açıp kapayıncaya kadar yıllar da patır patır ilerler olmuş. Durdurun dünyayı inecek var!

Hazır yeni yıla girmişken biraz geçen seneden dedikodular paylaşayım, biraz da bu yılki planlarımı yazayım.

2018’e bakış

Değişik bir yıl oldu. Kişisel anlamda hayatıma yön verecek şeyler olmadı. Yeni öğrendiğim konular oldu ve maalesef bunların üzerine düşmediğim için devamı gelmedi.

Tembellik konusunda ise tepe noktayı gördüm diyebilirim. Koskoca yılı birkaç kitap okuyarak geçirdim 🙁

Blog konusunda da tembellik yaptım. Doğru düzgün içerik girmedim ve bu da körelmeme ve yazma şevkimin kırılmasına neden oldu. Durum böyle olunca istatistiki açıdan kayda değer bir şey olmadı. Doğal olarak gelen giden de olmadı. Tabii bir de bunun üzerine bolca tema değiştirip sitenin altını üstüne getirdim ve yazdığım yazılardan da oldum.

Windows’a elveda, Linux’a merhaba dedim. Uzun bir süredir GNU/Linux dağıtımlarını kullandım. Çokça defa bilgisayarımda sil baştan dağıtım yükledim. Bu da çokça zaman kaybına neden oldu. En uzun kullandığım dağıtım Ubuntu Budgie oldu.

Kişisel anlamda beş aşağı beş yukarı böyle oldu.

Ülke gündemine değinsem mi değinmesem mi bilemedim. Herkesin malumu kötü bir sene oldu. Ekonomik ve siyasi krizlerle boğuşup durduk. Her geçen sene düşen alım gücümüz 2018’de yerle bir oldu. 2019’da da pek bir şeyin değişeceğini sanmıyorum.

2019 planları

  • Blogda daha fazla içeriğe odaklanacağım. Seçtiğim temayı elimi sürmeden en az 1 yıl kullanacağım. Şu an temaya karar verme aşamasındayım. Tema netleşince kendime söz veriyorum zrıt pırt tema değiştirmeyeceğim 🙂
  • Bu sen kendime yıllık 24 kitap okuma hedefi koydum. Hedef düşük olabilir ama hedefi çok koyup ulaşamazsam daha kötü olur. Onun için kendimi kandırabileceğim seviyede olması gerek.
  • Temel network ve siber güvenlik gibi konularda kendimi geliştireceğim.
  • Bir zamanlar başlangıç seviyesinde olan ama şimdilerde hiçbir seviyede olmayan İngilizce’mi geliştireceğim. Konuşacağım seviyede olmasa da okuduğum yazıları Google Translate’ye fazla ihtiyaç duymadan çevirebilsem nafile.
  • Aaaaaa! Unutmadan, bu sene bir de askere gideceğim. Çok büyük bir engelden kurtulmuş olacağım 🙂 Gerçi askerlik bitince de çevreden başka baskılar gelecek ama neyse; direne direne kazanacağız! Sloganı unutalım. Silivri soğuktur şimdi!

Şimdilik düşüncelerim ve hedeflerim bunlar. 2020’de görüşmek üzere…

2018’e de bir elveda demeden olmaz tabii.