Linux echo komutu

linux echo komutu

Linux echo komutu ile terminal ekranına istediğimiz yazıyı çıktı olarak alabileceğimiz gibi, yeni dosya oluşturmak için de kullanabiliriz.

Ekrana bir şeyler yazdırmak için echo komutundan sonra çift tırnak içerisinde yazımızı yazabiliriz.

linux echo komutu

Dosya oluşturmak

echo komutuyla doysa oluşturmak için echo komutundan sonra büyüktür işareti konulur ve işaretten sonra dosya ismi yazılır. Formata baktığımız zaman kullanım olarak cat komutu ile benzerliğini görmekteyiz.

echo > dosyaAdı

linux echo komutu dosya oluşturma

Oluşturulacak dosyanın içerisine bir şeyler yazılmak isteniyorsa, echo komutundan sonra çift tırnak içerisinde yazı yazılır ve büyüktür işaretinden sonra dosya adı belirtilir.

echo "    "  > dosyaAdı

linux echo komutu dosya oluşturma

Var olan bir dosyaya yazı eklemek için ise yine aynı yöntem ile işlem yapılır ama bu sefer tek büyüktür işareti değil iki tane büyüktür işareti kullanılır. merhaba isimli dosyamıza ekleme yapalım içeriğine bakalım.

linux echo komutu dosya oluşturma

Dosya/dizin görüntüleme

echo komutu ile bulunulan dizindeki dosya ve dizinler görüntülenebilir. echo komutundan sonra * konularak tüm dosya/dizinlerin ekrana yazdırılması sağlanabilir.

salih@altuntas:~/Masaüstü$ echo *
ankara merhaba
salih@altuntas:~/Masaüstü$

Sadece belirli harf/rakam ile başlayan dosya/dizinleri yazdırma için echo komutundan sonra ilgili karakterler yazılır ve sonuna yıldız işareti eklenir. Örnek olarak a harfi ile başlayan tüm dizin ve dosyaları yazdıracağım.

salih@altuntas:~/Masaüstü$ echo a*
ankara
salih@altuntas:~/Masaüstü$

Sadece belirli harf/rakam ile biten dosya/dizinleri yazdırma için echo komutundan sonra  yıldız işareti yazılır ve sonuna ilgili karakterler eklenir. Örnek olarak a harfi ile biten tüm dizin ve dosyaları yazdıracağım.

salih@altuntas:~/Masaüstü$ echo *a
ankara merhaba
salih@altuntas:~/Masaüstü$ 

Son olarak echo komutuyla terminal ekranında 4 işlem yapmayı göstereceğim. (Yalnız sonuçlar tam sayı olarak çıktı vermektedir.) Komut yapımız aşağıdaki gibidir.

echo $(( işlemler ))

linux echo komutu 4 işlem

Diğer parametreler için help echo ya da man echo komutu ile yardım alabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 5]

Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir