KVK Teknik Servis Mağduriyeti

Ankara KVK Teknik Servis şikayet

Teknik servislere yolu düşüp de mağduriyet yaşamayan sanırım yoktur. Varsa da o ne şanslı insandır, o ne seçilmiş insandır, o ne Allah’ın sevdiği kuludur. Mağduriyet yaşamayan o azınlık ve seçkin insanlara selam olsun(bizi de aranıza alın ey mübarek insanlar). Gelelim benim gibi ezilmiş, dışlanmış ve çoğunluğu oluşturan o gariban halkın neferlerine; ama önce kendi derdime.

Yaklaşık 3 ay önce Sony Xperia XZ1 cep telefonu aldım. Telefonu internetten almak yerine mağazadan aldım ki telefonu inceleyeyim, bir sorun olursa hemen değiştireyim diye. Mağazada telefonu kurcaladım ve bir sorun göremedim. Gerçi bir sorun gördüm ama onu da evde gördüm. Telefonun birçok işlevine bakmıştım ama hoparlörüne bakmayı akıl edememiştim. Akla gelmeyen başa gelirmiş dediklerini büyük bir tecrübe ile yaşadım.

Telefonun alt kısmında bulunan hoparlörden cızırtı geliyordu. Özellikle tiz seslerde cızırtı daha da belirgin haldeydi. Durumu önce mağazaya bildirdim ve değişim talebinde bulundum. Mağaza değişim onayını kendilerinin vermeyeceğini, teknik servis onay verirse değişim yapılabileceğini belirtti. Mağazaya bıraksam telefonu Allah bilir kaç güne servise verirler diyerek kendi başımın çaresine bakayım dedim ve vurdum kendimi yollara.

Bölüm 1 :Servis ile ilk tanışma

KVK Teknik Servis‘in Ankara‘da bulunan şubesine gittim. Durumu bildirdim ve değişim talebimin olduğunu belirttim. Değişim talep onayını veremeyeceklerini, onayı İstanbul şubesinin verebileceklerini söylediler. Yakında da bayram olduğu ve bu işlemin 2 hafta olabileceğini söylediler. 2 hafta boşu boşuna telefonsuz kalacağıma kullanıp sonra götüreyim dedim ve telefonu geri aldım.

Bölüm 2 : Ah bu banko çalışanları

Hahahaha. Sizin ve çevrenizdeki insanların gözüne gözüne batan sorular nasıl oluyorsa teknik servis tarafından sorun olarak kabul görmüyor. Bu durum ile eminim ne çok kişi karşılaşmıştır.

Şimdi efenim, boşluk bulduğum bir vakit bu servisin kapısını tekrar aşındırdım. Yalnız bu sefer tek derdim hoparlörden gelen cızırtı değildi, 4K video çektikten sonra hangi videoyu izlersem izleyeyim videolarda donma oluyordu. Youtube’de izlediğim videoda bile ses ve video arasında senkron sorunu ve donmalar oluyordu. Bu iki sorunu bildirdim ve yine değişim talebinde bulundum. Değişim talebinin ürün alınma tarihinden sonra ilk 1 ay yapılabileceğini, yine de forma değişim talebini yazacaklarını ve değişim yapılmazsa ürünün onarımının sağlanacağı söylendi. “İyi lan, yapılsın da artık nasıl yapılırsa yapılsın!” dedim (içimden).  Bu arada telefonu kutusu ve tüm aksesuarlarıyla götürdüm. Nihayetinde değişim olacak ya. Bankodaki kadın formu hazırladıktan sonra sadece telefonumu aldı. Kutuyu almayacak mısın dediğimde gerek olmadığını söyledi. Bende iyi bakalım deyip çıktım mekandan. Neyse 10-15 dakika sonra bir mesaj geldi: ” …. form nolu onarıma devam edebilmemiz için tarafınızdan cihaza ait fatura beklenmektedir.”. Sever misin, sabaha mı bırakırsın? Metroya binmiş olsam bu mesaj gelmeyecekti ve mesaj geldiğinde servisten çok uzaklarda olacaktım. Neyse ki yakınlardaydım ve dönüp kutuyu ve fatura fotokopisini bıraktım.

Bölüm 3 : Hiçbir soruna rastlanılmadı

Kara haber tez yayılır demişler; telefon işleme alındı, kısa sürede İstanbul’a gitti ve tamire alındı ve sonuç: video izlendi soruna rastlanmadı, cihaz standartlar dahilindedir.

Telefondaki sorunlar “standartlar dahilinde” olduğu için cihazı almaya gittim, belki bir düzelme vardır ümidiyle. (Hey yavrum hey. Ne diye kendini kandırmaya çalışıyorsun?) Tabii ki umduğumu bulamadım. Telefondaki cızırtı problemi devam ediyordu. Sorunun devam ettiğini söyledim. Bankoda kadın içerideki teknisyeni aradı. Kadınının teknisyenden aktardıklarına göre, bu sorunlardan üretici firmanın haberi varmış ve güncelleme ile giderilebilirmiş. Video problemi çok büyük bir ihtimal yazılımsal ve güncelleme ile çözülebilir, eyvallah. Ama donanımsal bir problemi nasıl güncelleme ile çözeceksiniz mübarekler? Bir hoparlörü değiştirmek çok mu zor?

Sonuç olarak küçücük bir sorunu bile çözmek yerine çamura yatan bir “teknik servis” ile uzun bir yolculuğu çıktım. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdum ve gereksiz yere bir sürü vakit gidecek. Teşekkürler Ankara KVK Teknik Servisi….

Güncelleme:

Tüketici Hakem Heyeti raporu lehime sonuçlandı. Telefonu KVK’ye iade ettim ve yaklaşık 10 gün sonra ürün bedeli ödendi.

 1. Kas 14.2018 / 10:40 pm / Cevapla

  Konuyu Telefonun üretici firması olan Sony’e iletseydin keşke. Veya şikayetvar.com adresine yazsaydın. Genelde öyle yapınca geri dönüyorlar.

  • Kas 14.2018 / 10:48 pm / Cevapla

   @Bir Tutam Karınca

   Üretici firmada topu servise atıyor. Şikayetvar’a da yazacağım ama gördüğüm kadarıyla servis pek iplemiyor. Şu an tek sağlıklı dayanağım Tüketici Hakem Heyeti olacak ama bunda da işlem baya uzun sürüyor.