fakirfoturafci.com’da bulaşalım!

Uzun süredir takip ettiğim, kendisini “Fakir Foturafcı” olarak adlandıran Koray Hoca’nın, fotoğrafçılığa ilgi duyanları bir arada toplamak için oluşturduğu fakirfoturafci.com hakkında birkaç kelam etmek istiyorum.

Youtube’de fotoğrafçılık ile ilgili araştırma yaparken karşılaştığım ve neredeyse kanalda bulunan tüm videolarını izlediğim Fakir Foturafcı, Youtube’ye para kazandırmak yerine kendisine ve katılımcılara ek gelir sağlayacak ve bilgi alışverişine olanak sağlayacak web sitesini yaklaşık 3 ay önce hizmete sundu.

Youtube’ye para kazandırmak yerine bizlere para kazandırmaktan kastettiğim şey ise şu: Malumunuz,  Youtube’de kaliteli yapımlar pek fazla izlenmez ve bundan dolayı da kaliteli içerik üreten kişiler fazla görüntülenme ve tıklanma almadığı için az bir getiriye sahip olurlar. Fakir Foturafcı’da Youtube’ye hamallık yapmak yerine, hem kendine hemde katılımcılara ek gelir sağlayacak platformu oluşturdu.

Peki bu para döngüsü nasıl sağlanıyor?

Sitede bulunan içeriklerin büyük bir kısmını kredi, yani ücreti karşılığında ulaşabiliyorsunuz. Her 1 TL’nin karşılığı 1 kredi olarak tanımlanmış. Sitede belirtilen banka hesabına para gönderildikten sonra kredi hesabınıza yükleniyor. Bu krediler sayesinde videolara erişim hakkı doğuyor.

Krediler sadece video izlemek için mi?

Tabii ki de hayır! Alınan krediler sayesinde “fotoğraf yarışması“na katılıp, hard diskte ya da sosyal medyada kaybolan ve unutulan fotoğraflardan da para kazanabiliyoruz. (Her ne kadar yarışmaya gereken önemi veremesek de). Sadece bu da değil; Fakir Foturafcı’nın kendi el emeği ürünlerine ve piyasadan bulduğu, ederinin altında bize sunduğu fırsat ürünlerine de ulaşabiliyoruz. (Ne ürünler ederinin çok altına satıldı. Bize bu fırsatı verdiği için kendisine çok teşekkür ederim.)

Gelelim asıl bombaya!!!

Şu ana kadar bahsettiğim şeyler hep maddiyat ile ilgiliydi. Bunları elimizin tersiyle güzelce bir kenara koyalım ve asıl olan şeye odaklanalım! Youtube’den siteye uzanan takip sürecimde, beni bu insana ve yaptıklarına bağlayan en önemli şey, Fakir Foturafcı’nın “samimiyeti ve hayata bakış açısı” idi. Görmediğimiz ve görmezden geldiğimiz şeyleri bizlere tekrar hatırlattı ve hatırlamaya da devam ediyor. Yeri geliyor bizlerin, yeri geliyor toplumun, yeri geliyor kendinin yaptığı hataları bize tekrar hatırlatıyor.

Samimiyetin layklara devredildiği, insanlığın ve insan gibi düşünmenin yapay bir hale geldiği ve normal karşılandığı şu zamanda; bunlardan uzak kalmaya çalışan ve bizleri de bunlara teşvik eden, bilgi birikimini bizlerle paylaşan Fakir Foturafcı umarım hedeflediği noktaya ulaşır.

Fotoğrafları ve bilgilerimizi paylaştığımız Fakir Foturafcı sitesine herkesi beklerim.

Not: Bu yazı, herhangi bir ücret alınmadan, gönülden geçenler üzerine yazılmıştır.

Gönderiyi paylaş - - - >

Yorum bırak