EyeEm nedir? EyeEm’den nasıl para kazanılır?
5407

EyeEm nedir? EyeEm’den nasıl para kazanılır?

Bu yazıda uzun bir süredir üyeliğimin olduğu ve hakkında pek Türkçe kaynak bulamadığım EyeEm hakkında biraz bilgi vereceğim. Her ne kadar uzun süredir üyeliğim olsa da bu platformu pek aktif kullandığımı söyleyemem. Ama yine de ufak tefek bilgiler verebilirim.

Fotoğraf paylaşım sitesi ve aynı zamanda mobil uygulaması olan EyeEm‘de, portfolyonuzu oluşturmanız ve fotoğraf satışı yaparak para kazanmak mümkün. (Para kazanma ile ilgili kısma ayrıca değineceğim.) Fotoğraf yüklerken fotoğraf üzerinde efekt verme, kırpma, doygunluk vs. gibi birçok alanda düzenleme yapılabiliyor. Bunların haricinde fotoğrafa açıklama yazma, etiket ekleme ve konum ekleme de bulunuyor. Instagram’da ne varsa burada da var yani. Instagram’dan tek eksiği fotoğraflara kişi ekleme özelliği yok. Ama en büyük artısı uygulamaya yüklenen fotoğraflar, yüksek çözünürlükte ve kalitede telefon hafızasına kaydediliyor.eyeem

Uygulamaya baktığımız zaman uygulamanın 5 sekmede şekillendiğini görüyoruz: Ana Sayfa, Arkadaşlar, Ödül, Bildirimler ve Profil. Ana sayfanın olduğu sekmede editörün seçtiği ve popüler fotoğrafçılara ait fotoğraflar yer alıyor ki birbirinden güzel fotoğraflar yer alıyor. Arkadaşlar sekmesinde takip edilen kişilerin paylaşmış olduğu fotoğraflar yer alıyor. Ödül kısmında ise yarışma ve görevler yer alıyor. Yarışma ve görevlere katılarak hediyeler kazanmak mümkün.

EyeEm’de fotoğraf satarak para kazanma 

Fotoğraf yüklerken markette sat adında bir buton bulunuyor. Para kazanma özelliği aktif edilen fotoğraflar editörler tarafından inceleniyor ve onaylanıyor. İncelenen fotoğraflar EyeEm Market ve EyeEm Partner olmak üzere iki gruba ayrılıyor. EyeEm Market için seçilen fotoğraf sadece EyeEm Market üzerinden satılırken, Partner için seçilen fotoğraf hem EyeEm Markette hem de Getty Images sitesinde satışa sunuluyor. Özellikle Getty Images’te fotoğrafın yayınlanması büyük bir artı.

Satış demişken, satış oranından da bahsetmek gerek. Yapılan satışlardan elde edilen gelirin yarısını EyeEm alıyor. Ayrıca işin içinde satış olduğu için bir de vergi devreye giriyor ve bu vergi size kalan %50’lik dilimden kesiliyor. Ödeme ise PayPal ile yapılıyor ve maalesef ülkemizde PayPal kullanılmıyor. Bundan dolayı eğer yurt dışı PayPal ve banka hesabınız yoksa parayı almak hayal gibi bir şey oluyor 🙂 (Bu arada Paypal hesabını bir şekilde açtım. İlerleyen günlerde Paypal hesap açma ile ilgili bir yazı yayımlayacağım.)

Satışlardan ne kazanırım?

Kazanacağınız para tamamen satın alan kişinin, satın alma yöntemine bağlı. Görseller boyutlarına göre fiyatlandırılıyor. Bundan dolayı satış başı kazanılabilecek sabit bir fiyat değeri  bulunmuyor. Buna rağmen, satışlardan zaman zaman tatmin edici kazançlar sağlamak mümkün. Şimdi sizlere aynı fotoğraftan elde ettiğim kazançları göstereceğim.

Muhtemelen ilk kazanç miktarını görünce “Ooooo. Hemen stok fotoğraf işine girmeliyim!” diye tepki vereceksiniz.

Eyeem para kazanma

Bir de “Bütün uğraş bunun için mi, peh!” diye tepki vereceğiniz bir görseli iliştireyim.

eyeem para kazanma

Gördüğünüz üzere gayet güzel kazançlar elde edebilirken, bazen de neredeyse bedavaya satılan fotoğraflar bile olmuş.

Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse;

Fotoğraf filtreleri gayet güzel. Fotoğrafların galeriye kaliteli bir şekilde kaydedilmesi, ana sayfada ilham alınabilecek derecede güzel fotoğrafların yayınlanması ve iyi kötü para kazanabilme imkanının olması güzel detaylar. Ayrıca çok fazla kullanıcısı olmadığı için çok fazla çöp içerik yok. Yani Ankara etiketine baktığınızda çoğu zaman Ankara ile ilgili görseller ile karşılaşıyorsunuz. En azından don-atlet ve vücudunu satanların gazabına uğramış değil 🙂 Tabii çok fazla kullanıcısının olmamasının avantajı olduğu gibi büyük de bir dezavantajı var, o da etkileşim. Fotoğraflarınıza öyle aman aman bir geri bildirim alamıyorsunuz. Ayrıca sadece fotoğraf paylaşımına izin veriliyor. Bir ara video satışı için denemeler yapıldı ama şu an ses seda yok. Ama genel olarak tatmin edici bir ortama sahip.

22 Yorum

  Özger

  Güzel bir uygulama başarılar

  1 Nisan 2020 Cevapla
  Can

  Admin Fotoğrafım getyimages markete seçildi peki fotoğrafımı getyimages de nasıl görürüm veya ne kadara satışa çıktığını vs bunları nasıl görüntülerim?

  9 Nisan 2020 Cevapla
   Salih ALTUNTAŞ
   salih

   Getty İmages’te fotoğraf araması yaparken fotoğrafçı seçilebiliyor. Fotoğrafçı kısmında ismini eklediğiniz zaman yayımlanan fotoğrafları ve ne kadara satıldığını görebilirsiniz.

   9 Nisan 2020 Cevapla
  nur

  kazancı almanın başka yolu yok mu ? 7-8 tane fotoğrafım partener de. hiç bir avantajı yoksa programı kullanmanın ne faydası var ki ?

  27 Nisan 2020 Cevapla
   Salih ALTUNTAŞ
   salih

   Şu an için maalesef yok, ileride de ne olur bilemeyiz; belki ileride Paypal açılır ya da sisteme başka ödeme yöntemleri gelebilir ama şu an ne desek boş.
   Eğer fotoğraf çekerken ilk amacınız para kazanmak ise fotoğraf satışı yapabileceğiniz siteler mevcut. Eyeem yerine o siteleri kullanmanız bence daha iyi olur.

   28 Nisan 2020 Cevapla
  Selin Vatansever

  Merhaba benim de bir fotoğraf partner kısmına alındı ama ne yapcağımı bilmiyorum çok fazla ingilizce olduğu içinde yardım sitelerine giremiyorum yardım edermisiniz ?

  3 Haziran 2020 Cevapla
   Salih ALTUNTAŞ
   salih

   Merhaba, yardım olarak istediğiniz tam olarak nedir?

   3 Haziran 2020 Cevapla
  SELİN

  ilk olarak fotoğrafım partner kısmına seçildi,ne kadar fiyata satışa çıkarıldığını görmek istiyorum ancak göremiyorum ?

  4 Haziran 2020 Cevapla
  Selin

  ilk olarak fotoğrafım partner kısmına seçildi,ne kadar fiyata satışa çıkarıldığını görmek istiyorum ancak göremiyorum ???

  4 Haziran 2020 Cevapla
  Betül

  Peki şahsi fotoğraflarım için izin istiyor site eğer izin verirsem farklı durumlarla karşılaşır mıyım

  15 Haziran 2020 Cevapla
   Salih ALTUNTAŞ
   salih

   Kişi ve mekan fotoğrafları için izin alıyorlar ama fotoğraf türü fark etmeksizin fotoğrafı satın alan kişi fotoğraf kullanımı ile ilgili haklara sahip oluyor. Yani fotoğrafınızı dergide de görebilirsiniz, yol kenarındaki reklam tabelalarında da.

   15 Haziran 2020 Cevapla
  Eren

  Hocam galiba 2 fotoğrafım seçildi fakat sürekli izin hakkı soruyor. İmzalıyorum belli bi süre sonra tekrar soruyor sebebi nedir

  22 Temmuz 2020 Cevapla
   Salih ALTUNTAŞ
   salih

   Fotoğraf tarihi mekan ya da model ile mi alakalı?

   25 Temmuz 2020 Cevapla
  Bengisu

  Fotoğrafları koyarak başka hangi uygulamalardan para kazanabiliriz

  21 Kasım 2020 Cevapla
   Salih ALTUNTAŞ
   Salih ALTUNTAŞ

   Stok fotoğrafçılık hakkında bir yazı yayınlayacağım. Yalnız bu işler için iyi bir portföy yapmak lazım.

   21 Kasım 2020 Cevapla
  hakan

  getty images’de fotoğrafın satış fiyatı minimum 50dolar iken bena neden 0.14 dolar geliyor onu anlamış değilim. sonuçta açık arttırma şeklinde satılmıyor fotoğraflar. net bir fiyat skalası var

  7 Ocak 2021 Cevapla
   hakan

   getty images’de fotoğrafın satış fiyatı minimum 50dolar iken bena neden 0.14 dolar geliyor onu anlamış değilim. sonuçta açık arttırma şeklinde satılmıyor fotoğraflar. net bir fiyat skalası var. bu arada fotoğrafım satıldı ve kazançlarda 0.14 dolar olarak gözüküyor. aynen verdiğiniz örnekteki gibi küçük bir rakama satılmış. neden acaba ? teşekkürler.

   7 Ocak 2021 Cevapla
    Salih ALTUNTAŞ
    Salih ALTUNTAŞ

    Merhaba,
    Düşük fiyat gelmesinin sebebi, tek tek görsel satışı yerine paket halinde görsel satışından kaynaklı.
    Örneğin, 10 fotoğraf 10 USD gibi kampanyalar yapılıyor ve fotoğraflar bu kampanya dahilinde satılınca gelir düşük oluyor. Buna engel olma durumumuz da maalesef yok.

    7 Ocak 2021 Cevapla
  Naz

  Ben bu market olayını anlamadığım için kafama göre girdim ama çıkamadım bir daha ve fotoğraflarımı yayınladığım da kimi fotoğrafımda markette kimisinde ise markete seçilmemiştir yazıyor onayımı istiyor tabi fakat fotoğraflar doğa manzarası değil benim şahsi fotoğraflarım olduğu için kendimi kötü hissettim :DD düşünsenize karda fotoğrafın var veya deniz de satışa çıkıyor insan kendini pazarlamış gibi hissediyor 😀 tabi olay bu değil ama siz hiç kendi fotonuzu sattınız mı bu doğayla birlikte olduğunuz bir foto da olabilir. Zaten dediğiniz gibi onayımı istiyorlar çok karışık hep yabancı yazdığı için anlamadım bende

  18 Ocak 2021 Cevapla
   Salih ALTUNTAŞ
   Salih ALTUNTAŞ

   Sizi rahatsız ediyorsa kendi fotoğraflarınızın olduğu fotoğrafları silmeniz sizin için iyi olacaktır 🙂

   20 Ocak 2021 Cevapla
  yakup

  Fotoğraf satıldıktan sonra bizim ekstra birşey yapmamiza gerek var mı acaba? Hasbelkader bir fotoğrafım satılmış da, Yani marketten kaldırmamız mı gerekiyor yoksa dursa da fark etmiyor mu?

  1 Şubat 2021 Cevapla
   Salih ALTUNTAŞ
   Salih ALTUNTAŞ

   Fotoğraf markette kaldığı sürece satılmaya devam eder. Bundan dolayı fotoğrafın kalması daha iyi olacaktır. Satıştan sonra kesintiler hesaplar ve net olarak alacağınız para hesabınızda görünür.

   2 Şubat 2021 Cevapla

Bir cevap yazın