EyeEm nedir? EyeEm’den nasıl para kazanılır?

EyeEm nedir? EyeEm’den nasıl para kazanılır?
By Sosyal Medya
Eki 20

EyeEm nedir? EyeEm’den nasıl para kazanılır?

Bu yazıda uzun bir süredir üyeliğimin olduğu ve hakkında pek Türkçe kaynak bulamadığım EyeEm hakkında biraz bilgi vereceğim. Her ne kadar uzun süredir üyeliğim olsa da bu platformu pek aktif kullandığımı söyleyemem. Ama yine de ufak tefek bilgiler verebilirim.

EyeEm için bağlantılar:  Web Site | Play Store | App Store

eyeem

Fotoğraf paylaşım sitesi ve aynı zamanda mobil uygulaması olan EyeEm‘de, portfolyonuzu oluşturmanız ve fotoğraf satışı yaparak para kazanmak mümkün. (Para kazanma ile ilgili kısma ayrıca değineceğim.) Fotoğraf yüklerken fotoğraf üzerinde efekt verme, kırpma, doygunluk vs. gibi birçok alanda düzenleme yapılabiliyor. Bunların haricinde fotoğrafa açıklama yazma, etiket ekleme ve konum ekleme de bulunuyor. Instagram’da ne varsa burada da var yani. Instagram’dan tek eksiği fotoğraflara kişi ekleme özelliği yok. Ama en büyük artısı uygulamaya yüklenen fotoğraflar, yüksek çözünürlükte ve kalitede telefon hafızasına kaydediliyor.eyeem

Uygulamaya baktığımız zaman uygulamanın 5 sekmede şekillendiğini görüyoruz: Ana Sayfa, Arkadaşlar, Ödül, Bildirimler ve Profil. Ana sayfanın olduğu sekmede editörün seçtiği ve popüler fotoğrafçılara ait fotoğraflar yer alıyor ki birbirinden güzel fotoğraflar yer alıyor. Arkadaşlar sekmesinde takip edilen kişilerin paylaşmış olduğu fotoğraflar yer alıyor. Ödül kısmında ise yarışma ve görevler yer alıyor. Yarışma ve görevlere katılarak hediyeler kazanmak mümkün.

EyeEm fotoğraf yükleme

Fotoğraf yükleme işlemi hem webden hem de mobil uygulama üzerinden yapılabilmekte. Mobil uygulama üzerinden yapılan yüklemelerde fotoğraf üzerinde düzenlemeler yapılabilirken (efekt verme, kırpma işlemleri gibi), web üzerinden yapılan yüklemelerde fotoğraf üzerinde düzenleme işlemleri yapılamamaktadır.

Ben yükleme işlemini web üzerinden yapacağım. eyeem.com/upload adresinden yükleme işlemini yapabilirsiniz. Bu arada ister fotoğraflarınızı tek tek, isterseniz de birden fazla fotoğraf yükleyebilirsiniz. Fotoğraf yüklemesi yapıldığında aşağıdaki gibi düzenleme kısmı gelecektir.

Eyeem Photo Upload
Eyeem Photo Upload

Fotoğraf yükleme kısmındaki alanların nasıl kullanılacağını eminim birçok kişi biliyordur ama yine de kısaca bahsetmek gerekirse;

2- Tag suggestions : Bu bölümde sistem fotoğrafı tarayarak otomatik etiket önerileri sunar. Buradan önerilen tüm etiketleri ekleyebileceğiniz gibi, isterseniz de fotoğrafınıza uygun etiketleri tek tek seçebilirsiniz.

3- Add Location : Konum ekleme yaparak fotoğrafınızın keşfedilme olasılığını artırabilirsiniz.

4- Add Caption :  Fotoğrafa isim ekleyebilirsiniz. Burada eklenen isim fotoğrafın başlığı olacaktır. Bundan dolayı fotoğrafı en iyi yansıtan isimlendirmeyi yapmak, arama sonuçlarında bulunabilirliği artıracaktır. Ayrıca isimlendirme ve etiketlemeleri İngilizce yazmanızı tavsiye ederim.

5- Add to Market :  Bu bölümde bulunan kutucuğu işaretlediğinizde fotoğrafınız satış için işleme alınacaktır ve uygun görülürse satışa açık hale gelecektir.

6- Post all photos : Buradaki butona tıklayarak sisteme fotoğraf yüklemesini yapabilirsiniz.

EyeEm’de fotoğraf satarak para kazanma 

Fotoğrafımızı yüklerken add to market (markete ekle) seçeneğiyle ekledik ve artık fotoğraflarımız markette sergilenmek için hazırlanıyor. Hazırlanıyor diyorum çünkü fotoğraflar hemen satışa sunulmuyor. Fotoğraflar öncelikle editör tarafından inceleniyor ve editör tarafından uygun görülürse fotoğraf satışa çıkıyor.

Satışa hazır olan fotoğraflar ise EyeEm Market ve EyeEm Partner olmak üzere iki gruba ayrılıyor. EyeEm Market için seçilen fotoğraf sadece EyeEm Market üzerinden satılırken, Partner için seçilen fotoğraf hem EyeEm Markette hem de Getty Images sitesinde satışa sunuluyor. Özellikle Getty Images’te fotoğrafın yayınlanması büyük bir artı. Çünkü Getty Images ajansı stok fotoğrafçılık denilince akla gelen ilk sitelerden bir tanesi. Fotoğrafların burada yayınlanması kazanç sağlayabilmek açısından oldukça önemli. Şahsen şu ana kadar yapılan fotoğraf satışlarımın tamamı EyeEm Partner yani Getty Images üzerinden yapılan satışlar üzerinden oldu.

Satış demişken, satış oranından da bahsetmek gerek. Yapılan satışlardan elde edilen gelirin yarısını EyeEm alıyor. Ayrıca işin içinde satış olduğu için bir de vergi devreye giriyor ve bu vergi size kalan %50’lik dilimden kesiliyor.

Güncelleme 2021 : Yeni yapılan güncelleme ile artık satışlardan direkt %50 pay ödemesi yapılmıyor. Ödemeler için seviye yöntemi getirildi. EyeEm’deki satış hacminize göre seviyeler belirlenmekte ve bu seviyelere göre kazanç belirlenmekte. Bu durumda fotoğraf başına kazanç durumu %25-55 arasında değişkenlik gösterir oldu. Kısaca, çok fazla satış olmadığı taktirde kazançlardan %25 alınır hale geldi. Aşağıdaki görselden kazanç seviyelerini görebilirsniz.

eyeem payout level

Satışlardan ne kazanırım?

Kazanacağınız para tamamen satın alan kişinin, satın alma yöntemine bağlı. Görseller boyutlarına göre fiyatlandırılıyor. Bundan dolayı satış başı kazanılabilecek sabit bir fiyat değeri  bulunmuyor. Buna rağmen, satışlardan zaman zaman tatmin edici kazançlar sağlamak mümkün. Şimdi sizlere aynı fotoğraftan elde ettiğim kazançları göstereceğim.

Muhtemelen ilk kazanç miktarını görünce “Ooooo. Hemen stok fotoğraf işine girmeliyim!” diye tepki vereceksiniz.

Eyeem para kazanma

Bir de “Bütün uğraş bunun için mi, peh!” diye tepki vereceğiniz bir görseli iliştireyim.

eyeem para kazanma

Gördüğünüz üzere gayet güzel kazançlar elde edebilirken, bazen de neredeyse bedavaya satılan fotoğraflar bile olmuş.

Güncelleme Mart 2022:

Maşallah dediğimiz 3 gün yaşamıyor! Gelen satın alma bildirimlerine bakınca şok oldum. Fotoğrafları bedavaya satmaya başlamışlar. Böyle giderse Eyeem’de fotoğraf satmaktan vazgeçebilirim.

eyeem - sell your photos

EyeEm ödeme alma

Hesaptaki bakiye 10 USD üzerindeyse ödemeler alınabilmekte. Ödeme ise PayPal ile yapılıyor ve maalesef ülkemizde PayPal kullanılmıyor. Bundan dolayı eğer yurt dışı PayPal ve banka hesabınız yoksa parayı almak hayal gibi bir şey oluyor 🙂 Umarım Paypal kullanımı tekrardan kullanıma açılır.

Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse;

Fotoğraf filtreleri gayet güzel. Fotoğrafların galeriye kaliteli bir şekilde kaydedilmesi, ana sayfada ilham alınabilecek derecede güzel fotoğrafların yayınlanması ve iyi kötü para kazanabilme imkanının olması güzel detaylar. Ayrıca çok fazla kullanıcısı olmadığı için çok fazla çöp içerik yok. Yani Ankara etiketine baktığınızda çoğu zaman Ankara ile ilgili görseller ile karşılaşıyorsunuz. En azından don-atlet ve vücudunu satanların gazabına uğramış değil 🙂 Tabii çok fazla kullanıcısının olmamasının avantajı olduğu gibi büyük de bir dezavantajı var, o da etkileşim. Fotoğraflarınıza öyle aman aman bir geri bildirim alamıyorsunuz. Ayrıca sadece fotoğraf paylaşımına izin veriliyor. Bir ara video satışı için denemeler yapıldı ama şu an ses seda yok. Ama genel olarak tatmin edici bir ortama sahip.

Yazıyı beğendiyseniz aşağıda bulunan oylama aracında puan vererek ve yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak destek olabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle.

Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 5]

Author: Salih ALTUNTAŞ

Cisco CCNA ve Huawei HCIA hakkında blog içerikleri üretmekteyim.

Comments (42)

 1. Özger Nis 01 2020 - 16:23

  Güzel bir uygulama başarılar

 2. Can Nis 09 2020 - 03:30

  Admin Fotoğrafım getyimages markete seçildi peki fotoğrafımı getyimages de nasıl görürüm veya ne kadara satışa çıktığını vs bunları nasıl görüntülerim?

  • salih Nis 09 2020 - 14:34

   Getty İmages’te fotoğraf araması yaparken fotoğrafçı seçilebiliyor. Fotoğrafçı kısmında ismini eklediğiniz zaman yayımlanan fotoğrafları ve ne kadara satıldığını görebilirsiniz.

 3. nur Nis 27 2020 - 22:45

  kazancı almanın başka yolu yok mu ? 7-8 tane fotoğrafım partener de. hiç bir avantajı yoksa programı kullanmanın ne faydası var ki ?

  • salih Nis 28 2020 - 00:08

   Şu an için maalesef yok, ileride de ne olur bilemeyiz; belki ileride Paypal açılır ya da sisteme başka ödeme yöntemleri gelebilir ama şu an ne desek boş.
   Eğer fotoğraf çekerken ilk amacınız para kazanmak ise fotoğraf satışı yapabileceğiniz siteler mevcut. Eyeem yerine o siteleri kullanmanız bence daha iyi olur.

 4. Selin Vatansever Haz 03 2020 - 21:37

  Merhaba benim de bir fotoğraf partner kısmına alındı ama ne yapcağımı bilmiyorum çok fazla ingilizce olduğu içinde yardım sitelerine giremiyorum yardım edermisiniz ?

  • salih Haz 03 2020 - 22:32

   Merhaba, yardım olarak istediğiniz tam olarak nedir?

 5. SELİN Haz 04 2020 - 02:02

  ilk olarak fotoğrafım partner kısmına seçildi,ne kadar fiyata satışa çıkarıldığını görmek istiyorum ancak göremiyorum ?

 6. Selin Haz 04 2020 - 02:03

  ilk olarak fotoğrafım partner kısmına seçildi,ne kadar fiyata satışa çıkarıldığını görmek istiyorum ancak göremiyorum ???

 7. Betül Haz 15 2020 - 16:30

  Peki şahsi fotoğraflarım için izin istiyor site eğer izin verirsem farklı durumlarla karşılaşır mıyım

  • salih Haz 15 2020 - 21:54

   Kişi ve mekan fotoğrafları için izin alıyorlar ama fotoğraf türü fark etmeksizin fotoğrafı satın alan kişi fotoğraf kullanımı ile ilgili haklara sahip oluyor. Yani fotoğrafınızı dergide de görebilirsiniz, yol kenarındaki reklam tabelalarında da.

 8. Eren Tem 22 2020 - 10:45

  Hocam galiba 2 fotoğrafım seçildi fakat sürekli izin hakkı soruyor. İmzalıyorum belli bi süre sonra tekrar soruyor sebebi nedir

  • salih Tem 25 2020 - 20:41

   Fotoğraf tarihi mekan ya da model ile mi alakalı?

 9. Bengisu Kas 21 2020 - 10:21

  Fotoğrafları koyarak başka hangi uygulamalardan para kazanabiliriz

  • Salih ALTUNTAŞ Kas 21 2020 - 23:11

   Stok fotoğrafçılık hakkında bir yazı yayınlayacağım. Yalnız bu işler için iyi bir portföy yapmak lazım.

  • Melek May 17 2021 - 16:41

   Fotoğrafım partnerde ve bu fotoğraf satılırken lisansının bende olması karşı tarafa neden satın aldığı için tüm haklar veriliyor ? Üstelik para benim elime geçmediği halde

 10. hakan Oca 07 2021 - 02:03

  getty images’de fotoğrafın satış fiyatı minimum 50dolar iken bena neden 0.14 dolar geliyor onu anlamış değilim. sonuçta açık arttırma şeklinde satılmıyor fotoğraflar. net bir fiyat skalası var

  • hakan Oca 07 2021 - 02:04

   getty images’de fotoğrafın satış fiyatı minimum 50dolar iken bena neden 0.14 dolar geliyor onu anlamış değilim. sonuçta açık arttırma şeklinde satılmıyor fotoğraflar. net bir fiyat skalası var. bu arada fotoğrafım satıldı ve kazançlarda 0.14 dolar olarak gözüküyor. aynen verdiğiniz örnekteki gibi küçük bir rakama satılmış. neden acaba ? teşekkürler.

   • Salih ALTUNTAŞ Oca 07 2021 - 11:48

    Merhaba,
    Düşük fiyat gelmesinin sebebi, tek tek görsel satışı yerine paket halinde görsel satışından kaynaklı.
    Örneğin, 10 fotoğraf 10 USD gibi kampanyalar yapılıyor ve fotoğraflar bu kampanya dahilinde satılınca gelir düşük oluyor. Buna engel olma durumumuz da maalesef yok.

    • Orhan May 18 2021 - 20:33

     Hesap açmayı ne zaman göstereceksin

     • Salih ALTUNTAŞ May 19 2021 - 10:02

      Web sitesinden ya da uygulama üzerinden hesap açılabilmekte. Diğer stok siteleri gibi evrak istemediği için ayrıca bir yazı yazmaya gerek duymadım.

 11. Naz Oca 18 2021 - 00:41

  Ben bu market olayını anlamadığım için kafama göre girdim ama çıkamadım bir daha ve fotoğraflarımı yayınladığım da kimi fotoğrafımda markette kimisinde ise markete seçilmemiştir yazıyor onayımı istiyor tabi fakat fotoğraflar doğa manzarası değil benim şahsi fotoğraflarım olduğu için kendimi kötü hissettim :DD düşünsenize karda fotoğrafın var veya deniz de satışa çıkıyor insan kendini pazarlamış gibi hissediyor 😀 tabi olay bu değil ama siz hiç kendi fotonuzu sattınız mı bu doğayla birlikte olduğunuz bir foto da olabilir. Zaten dediğiniz gibi onayımı istiyorlar çok karışık hep yabancı yazdığı için anlamadım bende

  • Salih ALTUNTAŞ Oca 20 2021 - 21:59

   Sizi rahatsız ediyorsa kendi fotoğraflarınızın olduğu fotoğrafları silmeniz sizin için iyi olacaktır 🙂

 12. yakup Şub 01 2021 - 23:45

  Fotoğraf satıldıktan sonra bizim ekstra birşey yapmamiza gerek var mı acaba? Hasbelkader bir fotoğrafım satılmış da, Yani marketten kaldırmamız mı gerekiyor yoksa dursa da fark etmiyor mu?

  • Salih ALTUNTAŞ Şub 02 2021 - 22:25

   Fotoğraf markette kaldığı sürece satılmaya devam eder. Bundan dolayı fotoğrafın kalması daha iyi olacaktır. Satıştan sonra kesintiler hesaplar ve net olarak alacağınız para hesabınızda görünür.

  • Melek May 17 2021 - 16:44

   Benden hicbir şekilde onay alınmadi mail gelmedi ve uygulamanın dili türkçe. Ingilizce yapmak istiyorum ama öyle bir seçenek yok

 13. Devlet May 12 2021 - 04:15

  Market 3 fotomı seçti ama dogurlama istiyor inglizçem olmadıgı için bişey yapamıyorum yardım edermisiniz!!

  • Salih ALTUNTAŞ May 12 2021 - 20:49

   Yüklediğiniz fotoğraflarda insan ya da mimari bir alan varsa bunlarla ilgili izin istenmiştir.

   • Muhammet May 30 2021 - 22:01

    Merhaba şimdi kazandığımız parayı alabiliyor uyuz yani Bi seçenek veya Bi yolu varmı yoksa şimdilik imkansızmı

    • Salih ALTUNTAŞ May 30 2021 - 22:27

     Merhaba, Paypal hesabınız varsa paranızı alabilirsiniz. Fakat ülkemizde Paypal aktif olmadığı için süreç zorlaştı.

 14. Melek May 17 2021 - 16:45

  Markete 16 fotoğrafım seçildi şuan 10 fotoğraf görünüyor markette bu satılmış olduğu anlamına mi geliyor…

  • Salih ALTUNTAŞ May 17 2021 - 18:30

   Görünen fotoğraflar satışa hazır olan fotoğraflarınızı belirtmektedir. Satış olduğunda size mail ile bildirim geliyor ve hesabınızdan “Kazançlar” kısmından görüntüleyebiliyorsunuz.

 15. ilkay May 25 2021 - 12:17

  2 fotoğraf yükledim ama yüklenmiş fotoğraf sayısı 0 görünüyor. Nerde hata yapmış olabilirim. Teşekkürler şimdiden

  • Salih ALTUNTAŞ May 25 2021 - 21:17

   Merhaba, açıkçası öyle bir problemle hiç karşılaşmadım. Fotoğraflar yüklenir yüklenmez hesabınızda görünür. Ama bahsettiğiniz şey markette görünmeme durumu ise, editörler onaylamadığı sürece fotoğraflarınız markette görünmez.

 16. Suna Eki 29 2021 - 21:18

  Bu uygulamaya bizim para vermemiz gerekiyor mu gerekiyorsa nerede gerekiyor ve para kısmını nasıl halletmemiz gerekir?

  • Salih ALTUNTAŞ Eki 30 2021 - 18:40

   Para vermenize gerek yok. Çektiğiniz fotoğrafları yüklemeniz yeterli. Satış olursa, kazancınız hesabınıza yatar ve Paypal ile kazancınızı alabilirsiniz.

 17. Ömer Öztürk Eyl 01 2022 - 16:18

  Market bilgileri neden onaylamıyor

  • Salih ALTUNTAŞ Eyl 01 2022 - 21:46

   ekran görüntüsü var mı?

 18. Kübra Eyl 22 2022 - 02:16

  Market bilgilerimi girdiğimde Invalid parameters: This country is not supported for seller profile creation yazıyor

  • Salih ALTUNTAŞ Eki 18 2022 - 21:46

   İlk defa sizden böyle bir dönüş aldım. Paypal ile olan sorundan dolayı belki bizim ülkeyi komple saf dışı bırakmış olabilirler.

 19. Talha Eki 04 2022 - 02:45

  Merhaba paypaldan başka bildiğiniz bir ödeme yöntemi var mı acaba veya türkiyede nasıl paypal hesabı açabilirim bir bilginiz var mı ?

  • Salih ALTUNTAŞ Eki 18 2022 - 21:44

   EyeEm’de sadece Paypal ile ödeme mevcut. Bundan dolayı diğer ödeme sitemleri ile para almak mümkün değil. Türkiye üzerinden değil ama yurt dışından hesap açılabilir.

Leave your Comment