Etkileyici profil fotoğrafı nasıl çekilir? #bunukimyazar


Konuya direkt dalmadan önce, #bunukimyazar etiketi ile ilgili birkaç dipnot paylaşmak istiyorum. Çıplak Yazar isimli blog yazarı arkadaşımız, bloglar arası etkileşimi artırmak ve yazacak konu bulmayanlara ilham olsun diye Twitter’de #bunukimyazar etiketini kullanmayı akıl etmiş. Bir konu hakkında sahip olmak isteyen kişiler bu etiketi kullanarak ve bu konu hakkında fikir almak istediği kişiyi etiketleyerek Twitter’de paylaşıyor. Beni de bu yazıyı yazmaya getiren şey, bir blog yazarının bu etiketi kullanması ve beni tanıyan başka bir blog yazarının beni etiketlemesi ile oldu. Çok iyi de oldu, güzel de oldu. Bu etkinliği düşünen ve etkileşimi sağlayanlara şimdiden teşekkürler.

Girişimizi de yaptığımıza göre gelelim asıl konumuza. Yani, etkileyici profil fotoğrafı nasıl çekilir? konusuna. Profil fotoğrafı deyince aklıma ilk olarak portre fotoğrafı geliyor. Aslında pek uğraştığım bir kategori olmasa da, yine de az olan tecrübelerim ve gözlemlerimi paylaşacağım.

Fotojenik açıyı yakalamak

Fotojenik, yani göze hoş gelen açıyı yakalamak. Eminim ayna karşısında kendisini, “Ulan benim burada ne işim var, benim yerim podyumlar olmalı.” şeklinde tanımlayıp; çekindiği fotoğrafı gördükten sonra ise, “Olaya gel. Ben bu muyum ya? Ben buysam eğer, çok acil durumlar dışında dışarıya çıkmasam hem kendim için hem de insanlık için bir iyilik yapmış olurum.” şeklinde düşünebilir. İşin şakası bir yana, gözümüzün gördüğü ile fotoğrafa yansıyan görüntü  arasında çok fark olabiliyor. Eminim bu durum herkesin başına gelmiştir. Şahsen kendimi fotojenik bulmuyorum ve çoğu fotoğrafta kötü çıktığımı düşünüyorum. Fakat, yüzümün sol tarafından çekilmiş olan fotoğraflarda biraz olsun bu istisnanın dışına çıktığını görüyorum. Hali hazırda birçok yerde kullanmış olduğum profil fotoğrafı da,bu sol tarafımdan çekilmiş olan fotoğraf. Saadete gelmek gerekirse, fotojenik taraf keşfedilmeli. Kimisi direkt yüzün ön kısmından çıkar göze hoş gelir, kimi yan tarafından kimisi de başı yere eğikken. Kişiden kişiye değişen bir şey ve bunu en çok fotoğrafı çekilecek kişi bilir. Öncelikle kendinizi tanımanız gerekiyor.

Arka plan 

Bir diğer husus ise arka plan.  Profil fotoğrafı, eğer portre fotoğraf olacak ise, kişinin net diğer alanların bulanık olması güzel bir etki oluşturacaktır. (Elinde fotoğraf makinesi olup da, “hacı beni net arkayı flu çekte, faceye bir fotoğraf atayım” sözünü duymamış olan kimse yoktur sanırım.) Gerçi bu alan derinliği, fotoğraf makinesinde diyafram açıklığını ayarlanarak yapılıyor ama telefonlarda böyle bir ayar bulunmuyor. Cep telefonundan bu efekti yakalayabilmek için 3. parti yazılımlara ihtiyaç olacaktır. Onun için şimdilik telefonlardan pek fazla beklentiniz olmasın. Ama profil fotoğrafı, portre değilde geniş bir açıya sahip olan fotoğraf olacaksa hem fotoğraf makinesinden hem de telefondan istenilen sonuçlar alınacaktır.

Kompozisyon

Tüm fotoğraf çekimleri için kompozisyon çok önemli bir şey. Hem fotojeni açısından hem de arka plan açısından kompozisyonu sağlamak gerekiyor. En bilinen ve basit bir kompozisyon kuralı olan 1/3 kuralını fotoğraf çeken herkesin bilmesi gerekiyor. Kısaca bahsetmek gerekirse, yukarıdaki çizimde görmüş olduğunuz üzere kadraj, yatay ve dikey olarak 3’e bölünmüş. Bölünen bu noktaların kesiştiği noktalara nesneleri yerleştirmek, fotoğrafa bakanların dikkatini nesneye odaklamasını sağlıyor. (Kompozisyon başlı başına bir konu olduğu için çok fazla detaya inemeyeceğim. Daha sonra bu konu hakkında daha detaylı bilgileri yazacağım. Ama şimdilik bu şekilde fotoğraf çekmeyi bilmeniz yeterli.)

Siyah beyazın gücü

Her fotoğrafta olmasa da, birçok fotoğrafta siyah beyaz efektin kullanılması fotoğrafa ayrı bir hava katıyor. Siyah beyazın ayrı bir ruhu ve çekiciliği olduğunu düşünüyorum. Bu ruhun ve çekiciliğin fotoğrafta kullanılması fotoğrafı bambaşka boyutlara götürebilir. Tabii ki bu bir tercih meselesi. Siyah beyaz sevmeyenler için kullanın diyemem ama siyah beyaz sevenler için bu gücü kullanmalarını tavsiye ederim.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Çok fazla detaya ve teknik bilgiye girmemeye çalıştım. Çünkü fotoğraf çekmek başlı başına bir iş. Yani birkaç teknik bilgi öğrenip harikalar yaratmayı beklememek gerek. Ama genel olarak dikkat edilecek hususlara uyulursa güzel fotoğraflar elde edilecektir.

Gönderiyi paylaş - - - >

Yorumlar

 • Gerçekten işin uzmanını etiketlediğimi ve senin de zaman ayırıp yazdığını görünce sevindim.

  Cevapla

 • Yeni kurulmuş bir site…

  Az bir çabayla siteyi çok da ileriye taşıyabilirsiniz. Hayırlı olsun ve başarılar dilerim.

  (Çok profesyonel bir tema seçmişsiniz onu da ekleyeyim.)

  Cevapla

  • Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Temayı yeni kurduğum için henüz son düzenlemeleri yapamadım. Bloğun çok eksiği var ve eksikler tamamlandığında daha güzel olacak diye düşünüyorum. Bakalım neler olacak.

   Cevapla

Yorum bırak

Bir Cevap Yazın