Dikkatsizliğin bedeli: her şeyin yok olması

 

Başlık baya dikkat çekici ve abartılı olmuş gibi ama aslında tamda olması gerektiği gibi. 24 mart gecesi çok büyük bir işe imza attım; kendimi öncelikle bu konudaki başarım için tebrik ediyorum.

Peki nedir bu başarı?

Flash belleğe yazdırmam gereken kurulum dosyasını harici diske yazdırdım. Normalde flash belleğe kurulum işlemi yaparken HDD bağlı ise, karışılık olmasın diye her zaman HDD’yi çıkarırdım. Ama o gece öyle bir dalgınlık yaptım ki, HDD çıkartmadım ve kurulum işlemi yaparken flash bellek seçili mi değil mi bakmadım. Sağ olsun yazdırma işini yapan programda kurulum için 8 GB’lik flash bellek yerine 1 TB’lik HDD’ye öncelik tanımış ve kurulumu HDD’ye yapmış. Ha unutmadan da şunu belirteyim; kurulum dosyası bellek cihazına yazdırılırken, yazıcı program tarafından önce format atılır, sonra veri yazdırılır. İşleyiş bu şekilde olduğu için, program önce güzel bir şekilde benim HDD’yi çamaşır suyuna yatırıp dezenfekte etmiş. Tabii, benim bunu fark ettiğim zaman iş işten çoktan geçmişti.

Peki bu HDD’de ne vardı?

Şu ana kadar yazdıklarımdan “eee ne var karşim?” dediğinizi duyar gibiyim. (yalanın vergisi yok nasıl olsa) Benim bu çamaşır suyuna yatırılıp iyicene dezenfekte edilen disketimde bugüne kadar çekmiş olduğum tüm fotoğraf ve videolar vardı. İşin kötü tarafı ise bu videoları ve fotoğrafları başka bir yere yedeklemediğim gibi birçoğunu da herhangi bir paylaşım sitesinde de paylaşmadım. Yani, bu fotoğraflar ve videolar püf olup gitti 🙁 Sanki tüm hayatım silinmiş de, hafıza kaybı yaşamış gibiyim. Ben de öyle bir boşluk oluşturdu yani.

Saadete gelirsek, bir şeyi korumak, o şeyi oluşturmaktan daha önemli. Çektiğim binlerce fotoğraf ve video, küçük bir dalgınlık ile yok oldu gitti. Yeri gelmişken de şunu belirteyim; dalgınlığın en büyük sebeplerin biri, aynı anda başka işlerle de uğraşmamdı. O an tarayıcıda sitelerde fink atıyordum ve kafam başka yerlerdeydi.

Siz, siz olun aynı anda başka işlerle uğraşmayın ve verilerinizin yedeklerini düzenli olarak alın. Sonra benim gibi hafıza kaybıyla uğraşırsınız.

Gönderiyi paylaş - - - >

Yorumlar

  • Defalarca başıma gelmiş bir durum olarak okurken İstemsiz olarak gözlerimi kapattım… Yanlışlıkla sildiğim fotoğraflarım, ses kayıtlarım ve müziklerim bir film şeridi gibi geldi geçti. o acıyı tekrar yaşadım, maalesef. lakin yalnız değilsiniz, belki bu sizi rahatlatabilir. ayrıca “bir şeyi korumak, o şeyi oluşturmaktan daha önemli” diyerek Aslında hayatın her alanında geçerli olan bir önermeyi de tekrar hatırlatmış oldunuz. geçmiş olsun ve teşekkürler sayın yazar…

    Cevapla

    • Benim daha önceden de başıma böyle bir şey gelmişti ama bu denli bir silinme ilk defa yaşıyorum. Müzik arşivini ve film arşivini bir şekilde uzun vakitler alacak olsa da geri getirebilirim ama çektiğim fotoğraf ve videoları bir daha aynı anı yaşayamayacağım için asla geri getirme şansım yok. çok sevdiğim fotoğraflar vardı. canımı en çok sıkan şey bu.

      Cevapla

Yorum bırak